COVID-19 : Türkiye Zamanında ve Doğru Tedbirleri Aldı mı ?

Sağlık Konusundaki Haberler, Makaleler, Gelişmeler
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
tanie żoliborz tarchomin wyprzedaż design centrum al jerozolimskie 200 aleje aleja krakowska bokserska burakowska daniłowskiego dębowe
WoTName:

COVID-19 : Türkiye Zamanında ve Doğru Tedbirleri Aldı mı ?

Mesaj gönderen l3oomerangg » 26 Mar 2020, 19:37

Resim

Ülkemizde de tedbirlerin zamanında ve yerinde alındığı kanısı hakim olsa da, gerçekten öyle mi ?

Zira vaka sayısında kısa sürede birçok ülkeyi geride bırakmayı başardık. Bununla beraber ölümle sonuçlanan vakalar artmaya devam ediyor.

Dün gece açıklanan son verilere göre Türkiye'de ki toplam vaka sayısı 2433, bu vakalardan ölümle sonuçlananların sayısı ile 59. Hastalığı atlatarak taburcu olduğu bildirilenlerin sayısı ise 26.

Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.

Image

Kullanıcı avatarı
Influenza A
Site Editör
WoTName: BenMustafa024
İletişim:

Mesaj gönderen Influenza A » 28 Nis 2020, 04:10

Korona'nın özellikle bizim ülkemizi vuracağını düşünüyordum. Çünkü nüfus bakımından büyük bir ülkeyiz ve yaşlı nüfus olsun genç nüfus olsun birbirimize çok yakın olmamız sebebiyle bu tarz hastalıklar ülkemizdekişiden kişiye daha rahat geçebilmektedir.
Kanaatimce bizim ülkemiz de diğer birçok ülke gibi bu korona meselesini hafife aldı. Ancak korona ülkeye gelince dış ülkelerle seyahatler sıfırlandı. Hatta ülke içi seyahatlere bile kısıtlamalar getirildi. Bunların hepsi korona Türkiye'ye geldikten sonra oldu.
Ancak teşhis ve tedavi açısından ülkemizin kötü olmadığını düşünüyorum. Amerika gibi bir ülkeyle kıyaslama sonucunda vardır bu kanaatime. Tabikide ülkemizdeki haber bültenlerinin hiçbiri güvenilir olmadığı için bize gösterilen verileri biliyoruz ki test sayısı gerçekten az gibi gözüküyor. Sonuçta günde 40.000 gibi bir test sayısına ulaşılabiliyor ancak o 40.000 kişi test edilene kadar hasta olan kişiler çoktan hastalığı yaymış oluyor. Ki testi yaptırmak için de belirtilerini göstermeniz gerekiyor. Yani belirti göstermiyorsunuz diye hem sizin hem de sizinle temasa geçecek insanların sağlıklarıyla resmen dalga geçiliyor.
Bu konuyu şöyle ispatlayabilirim ki limanda çalışan amcam korona virüs testinin pozitif çıkmasının üzerine hastaneye yatırılıyor. Ve bu sonucun çıkmasından 3 gün önce de amcam, diğer aile üyelerimiz dedelere ve diğer amcamla temasa geçiyor. Böyle bir ortamda diğer aile üyelerinin de muhtemel vaka durumunda olması gerekiyor. Ancak bu gelişmeler sonucunda korona testi yaptırmak isteyen amcama korona testini yapıp sonucun negatif çıktığını söylemeyi bırak belirti göstermiyorsunuz diye geri yolluyorlar. Bu gerçekten üzücü bir şey. Eğer bu söz bana söylenmiş olsa orayı yıkarım. Bu denli üst seviye bir gerizekalılık olamaz. Resmen insanla dalga geçiliyor. Nerede cumhurbaşkanının ve bakanın yaptığı korona testi yaptırmak ücretsizdir çağrısı?. 2 hafta sonra diğer aile üyelerinde de korona belirtileri ortaya çıkarsa ondan sonra olacakları düşünmek istemiyorum. Allah kimseyi cahil insanlarla sınamasın.

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:

Mesaj gönderen l3oomerangg » 28 Nis 2020, 19:55

Öncelikle geçmiş olsun @Influenza A. Umarım akrabalarında herhangibir olumsuz durum ortaya çıkmaz.

Corona konusuna gelince. Maalesef o konuda çoktan sınıfta kaldık. Aslında herkesin anlatacağı şeyler vardır. Benim de yaşadığım birçok şey var. Fakat bunları burada dile getirmek istemiyorum çünkü bu ülkede ne anlatırsan anlat, bazıları kafalarını devekuşu gibi kuma gömdükleri için görmek istemiyorlar.

Salgınla mücadelede aslında en baştan beri en kötü mücadele eden ülkelerden biri olduk ama bize yansıtılan hep tam tersi bir tablo oldu. Birileri televizyonlara çıkıp sürekli diğer ülkelerle bizi kıyaslayarak yok şöyle iyiyiz, yok böyle iyiyiz dedi. Daha önce demiştim istatistik güzel bir bilimdir ama verileri doğru şekilde değerlendirirsen diye. Maalesef bizim ülkemiz matematik ve istatistik konusunda çok cahil. Bu bakımdan da aslında aleyhine olan veya hiçbirşey ifade etmeyen verileri alıp, insanlara lehineymiş gibi sunmak son zamanlarda oldukça moda oldu.

Bu konuda konuşmak istediklerimden kitap olur ama o kadar sıkıldım ki, insanlara birşeyleri anlatmaya çalışmaktan herkes ne hali varsa görsün diyorum. Ama en çok üzüldüğüm konu bu ülkede adam gibi bir tane TV kanalının kalmamış olması. Bir tane adam gibi tartışma programımız yok, çünkü hükümeti eleştirmek suç olarak görülüyor. Hatta daha da ilerisi vatan haini veya terorist olarak ilan ediliyorsun. Ünlü bir kişi yaparsa da, direk olarak müdahale etmeselerde itibarsızlaştırma kampanyası başlatılıyor. Kısacası herkes susturuluyor bu ülkede.

İşte bu nedenlerden dolayı da bizim hiçbir olaydan ders çıkarma gibi bir şansımız yok. Neleri yanlış yaptık bunları konuşamıyoruz. Gözleri kırmızı bir bakanı al ekranlara çıkart tamamdır bu halk herşeye kanar.

Image

Kullanıcı avatarı
Influenza A
Site Editör
WoTName: BenMustafa024
İletişim:

Mesaj gönderen Influenza A » 28 Nis 2020, 20:38

l3oomerangg yazdı:
28 Nis 2020, 19:55

Öncelikle geçmiş olsun @Influenza A. Umarım akrabalarında herhangibir olumsuz durum ortaya çıkmaz.

Corona konusuna gelince. Maalesef o konuda çoktan sınıfta kaldık. Aslında herkesin anlatacağı şeyler vardır. Benim de yaşadığım birçok şey var. Fakat bunları burada dile getirmek istemiyorum çünkü bu ülkede ne anlatırsan anlat, bazıları kafalarını devekuşu gibi kuma gömdükleri için görmek istemiyorlar.

Salgınla mücadelede aslında en baştan beri en kötü mücadele eden ülkelerden biri olduk ama bize yansıtılan hep tam tersi bir tablo oldu. Birileri televizyonlara çıkıp sürekli diğer ülkelerle bizi kıyaslayarak yok şöyle iyiyiz, yok böyle iyiyiz dedi. Daha önce demiştim istatistik güzel bir bilimdir ama verileri doğru şekilde değerlendirirsen diye. Maalesef bizim ülkemiz matematik ve istatistik konusunda çok cahil. Bu bakımdan da aslında aleyhine olan veya hiçbirşey ifade etmeyen verileri alıp, insanlara lehineymiş gibi sunmak son zamanlarda oldukça moda oldu.

Bu konuda konuşmak istediklerimden kitap olur ama o kadar sıkıldım ki, insanlara birşeyleri anlatmaya çalışmaktan herkes ne hali varsa görsün diyorum. Ama en çok üzüldüğüm konu bu ülkede adam gibi bir tane TV kanalının kalmamış olması. Bir tane adam gibi tartışma programımız yok, çünkü hükümeti eleştirmek suç olarak görülüyor. Hatta daha da ilerisi vatan haini veya terorist olarak ilan ediliyorsun. Ünlü bir kişi yaparsa da, direk olarak müdahale etmeselerde itibarsızlaştırma kampanyası başlatılıyor. Kısacası herkes susturuluyor bu ülkede.

İşte bu nedenlerden dolayı da bizim hiçbir olaydan ders çıkarma gibi bir şansımız yok. Neleri yanlış yaptık bunları konuşamıyoruz. Gözleri kırmızı bir bakanı al ekranlara çıkart tamamdır bu halk herşeye kanar.

Aynen katılıyorum. Ağzından bal damlıyor başkan.👍