World of Tanks 2.0 ve SandBox Testleri

Oyunla İlgili Tartışmalar
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
tanie żoliborz tarchomin wyprzedaż design centrum al jerozolimskie 200 aleje aleja krakowska bokserska burakowska daniłowskiego dębowe
WoTName:
BEĞENİLEN 26 MESAJ

World of Tanks 2.0 ve SandBox Testleri

Mesaj gönderen l3oomerangg » 04 Haz 2020 23:29

Resim

World of Tanks yapımcıları 2.0 güncellemesi ile beraber köklü değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Bu değişikliklerin büyük bölümünü ise önce SandBox sunucularında teste tabi tutuyorlar. İşin açıkçası öncelikle bu sistemin ne kadar sağlıklı olduğunu sorgulamak gerekiyor. Bugüne kadar birkaç değişiklik için SandBox sunucuları açıldı, testler yapıldı ve hatta bazı değişiklikler erkenden oyuna getirildi.

2.0 World of Tanks'ın sonu mu olacak ?

Fakat değişikliklerin büyük bölümü 2.0 sürümü ile beraber toplu olarak gelecek. İşin açıkçası bir oyunda bu kadar köklü değişiklikleri yapmak çok başarılı da olabilir, oyunun sonunu da hazırlayabilir. Sonuç olarak oyun WarGaming oyun sunucularını kapatmadan asla bitmez ama üzerindeki ilgiyi kaybederse aslında bitmiş demektir. SandBox 2.0 için hazırlanan logo sizce de mezar taşını andırmıyor mu ?

SandBox'da bugüne kadar neleri test ettik ?

4 Haziran -10 Haziran 2019 Mühimmat Revizyonu
5 Temmuz - 15 Temmuz 2019 Yeni Mühimmat Testleri
17 Ekim - ? 2019 Yüksek Patlayıcılı Mermilerin Revizyonu
25 Kasım - 9 Aralık 2019 KMT'lerin ve Mermilerinin Yeniden Dengelenmesi
10 Şubat - 20 Şubat 2020 Yeni Denge Testi
2 Haziran - 9 Haziran 2020 Donanım 2.0

Gördüğünüz gibi 2019 testlerinin büyük bölümü mermi mekanikleri üzerine. Fakat bu testlerden çok fazla olumlu sonuçlar alınamadı. Şubat ayındaki "Yeni Denge Testi" ndeki bir takım mekanizmalar ise hızlı bir şekilde oyuna getirildi. Bunların içinde en önemli olanı teknoloji ağacının sadeleştirilmesi ve koleksiyon araçları oldu.

Mevcut Test Sistemi ne kadar sağlıklı ?

Burada kastettiğim test sisteminin SandBox olması değil elbette. World of Tanks yapımcılarının birbirine bağlantılı tüm bu değişiklikleri ayrı ayrı test etmesini kastediyorum. Şu an aktif olarak Donanım 2.0 değişiklikleri test ediliyor mesela. Muhtemelen bir aylık bir süreç içerisinde de Mürettebat 2.0 için yeni bir SandBox sunucusu göreceğiz. Düşündüğünüz zaman oyunun bir çok mekaniği elden geçiriliyor, değiştirilmek isteniyor. Kısacası temelden tırnağa herşeyin yenilenmesi, neredeyse tamamen farklı bir oyun ortaya çıkması bile olası.

Bütün bu değişiklikleri kaldırmak kolay olmayacak elbette. Bu nedenle belki de yapımcılar değişiklikleri alıştıra alıştıra gösteriyorlar. Fakat dediğim gibi bütün bu mekanikler birbirleri ile bağlantılı iken, ayrı ayrı test etmenin hiçbir anlamı kalmıyor bana göre. Çünkü oyuncuların geri bildirimlerin ve test sunucularından elde edilen verilerin tamamı mevcut mekaniklere göre dizayn edilmiş olacak.

Fırsat bulursam Donanım 2.0 Testi ile ilgili de düşüncelerimi parça parça paylaşmaya çalışacağım...

Forumu kurdum. Alt yapı işi bende. Siz istersiniz ben yapmaya çalışırım.

Eee üst yapısı da size kalmış. İster takılın, doldurun. İsterseniz hep hazır bekleyin.

Belki bir gün onu da bulamazsınız...

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 26 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 05 Haz 2020 22:46

HABERDEN ALINTI

World of Tanks'taki Donanımlar: Mevcut Durum

Net olmak adına, donanımları yenilemenin temel nedenleri ile başlayalım. Çoğunuz mevcut sistemle ilgili muhtemelen şu sorunlarla karşılaştı:

1. Çeşitlilik eksikliği ve sınırlı tercih imkânı. Oyuncuların çoğu, en popüler donanım türlerinin sadece birkaçını kullanıyor. Bunlar arasında Top Sürgüleri, Havalandırma ve Top Yöneltme Sistemleri, Kamuflaj Ağları, Kaplı Optikler, Dürbün Teleskop ve Düşey Sabitleyiciler bulunmakta. Gelişmiş Süspansiyon, Ekstra Palet Tırnağı gibi diğer donanım türleri ise daha az talep görüyor ve neredeyse kullanılmıyor. Kendi oynayış tarzınızı temel alabilmeniz amacıyla donanım tercihini daha kapsamlı hale getirmek istiyoruz.
  2. Aynı donanım türünün birkaç sürümü mevcut: Gelişmiş Süspansiyon, Top Sürgüleri vb. Bu donanımların hepsi aynı savaş parametresini iyileştirmek üzere tasarlandı ve bu modifikasyonlar arasındaki maliyet farkı çok düşük. Bu da oyuncuların, özellikle yeni başlayanların kafasını karıştırabilmekte.
  3. Araç sınıfından bağımsız olarak donanım yapılandırmasında kısıtlı çeşitlilik. Aslında çoğu oyuncunun yaptığı, en popüler donanım türlerini kullanarak 3 temel kombinasyon takmak. Bunun en yaygın örneği ise bir Düşey Sabitleyici, Havalandırma ve Top Sürgüsü takmak. Diğer yapılandırmalar takılabilse de bu neredeyse hiç gerçekleşmiyor.
  4. Donanım maliyetleri farklı seviyelerdeki araçlara uyarlanmıyor. Örneğin çoğu donanım parçası düşük seviye tanklar için oldukça pahalıyken üst seviye araçlar için daha uygun fiyatlı. Sonuç olarak, düşük seviyelerde donanım seti maliyeti genelde tank maliyetini aşmakta.
  5. Ateş gücünü iyileştirecek birçok donanım türü olmasına rağmen hareket kabiliyeti gibi diğer performans niteliklerini güçlendirecek donanım türü sayısı az. Sonuç olarak, bazı araç sınıfları (hafif veya orta tanklar) temel savaş parametrelerini iyileştirememekte.

Ne Yapmak İstiyoruz? 

Yukarıda bahsedilen hususlar birbiriyle yakından bağlantılı olduğundan, yenilenen donanımları Sandbox'ta test etmek için size kapsamlı ve ayrıntılı bir konsept sunmak istiyoruz. Temel önceliklerimiz şunlar:

• Tüm donanım tercihlerini ve kullanımlarını kolaylaştırmak.
  • Oyuncular tarafından kullanılan farklı modifikasyonlar dahil, donanım çeşitliliğini artırmak.
  • Donanımların maliyetini düşük ve orta seviyeler için daha uygun hale getirmek.

Kullanılabilir Yuvaların Sayısını Değiştirmek

Kullanılabilir donanım yuvalarının sayısı aracın seviyesine bağlı olacak. Örneğin Seviye I araçların donanım, sarf malzemeleri veya yönergeler için yuvası bulunmamakta.

Seviye II'den Seviye IV'e kadar kullanılabilir yuvaların sayısı kademeli olarak artacak ve Seviye IV'te donanım ve sarf malzemeleri için üç yuva ile üst sınıra ulaşacak. Seviye V'te yönergeler için bir yuva eklenecek. Seviye V ve üzeri araçların yuva sayısında değişiklik olmayacak.

Resim

SARF MALZEMELERİ NEDEN ARKA PLANA İTİLDİ ?

Açık konuşmak gerekirse; donanımlar olsun, sarf malzemeleri olsun, mürettebatlar ve kışla sistemi olsun gelişen oyun metasının çok gerisinde kaldılar. Yani bu konularda değişiklik yapmak için çok geç bile kalındı. Fakat yapılmaya çalışılan bu değişikliklerde ki en büyük eksiklik sarf malzemelerine fazla odaklanılmamış olması. Mürettebatlar ve Kışla sistemi ile ilgili durumu ise ileriki SandBox'larda göreceğimiz için şu an üzerinde fazla durmuyorum. Ama şunu da gözardı etmemek lazım, mevcut kışla sistemi, bir tank için gerekli olan mürettebatları bulup kullanmak konusunda oldukça zayıf kalıyor.

Genel olarak baktığımızda ise; yapımcılar bu güncellemeyle düşük seviyeli oyuncuları daha çok korumaya yönelik geliştirmeler yaptıklarından bahsediyorlar. Açık konuşmak gerekirse bu tamamen ters bir algı ve palavra. Nedenine gelirsek; oyuna yeni başlayan oyuncuların daha çok oynadığı düşük seviye tanklardaki sarf malzeme slotlarını düşürmek, onları kurtlara teslim etmekle eşdeğer bir durumda. Zira zaten sarf malzemelerinin tankın karakteristiğine etkisi oldukça kısıtlı. Burada en büyük etken olan azıklar, düşük seviyeli oyuncular için zaten çok pahalı bir seçenek. Burada sarf malzeme slotları düşürülürken, kademeli olarak parça hasarı ve mürettebat yaralanması kaldırılmış ve yangının düşük hasar vermesi sağlanmış. (ki sarf malzemeleri için düşük sayıda slot olacaksa yangın riski komple kaldırılmalıydı)

HABERDEN ALINTI

Yeni Başlayanlar için Yardım Eli

Oyunu yeni başlayanlar için daha eğlenceli hale getirmek amacıyla, donanım maliyetlerini düşük seviyeler için araçların maliyetine göre azaltarak donanım mekanizmalarında hızlı biçimde uzmanlaşmalarına yardımcı olacağız. Seviye I-IV araçlar için Sandbox sunucusunda bulunmayacak birtakım değişiklikler yapmayı planlıyoruz:

• Seviye I araçlar donanıma, sarf malzemelerine veya yönergelere sahip olmayacak, ancak parçalarına veya mürettebat üyelerine hasar almayacak. Bu araçların sadece paletlerine hasar verilebilecek ancak bunlar olduça hızlı biçimde onarılacak.
  • Seviye II araçlar donanım ve sarf malzemeleri için bir yuvaya sahip olacak, ancak bu araçlarda yönerge olmayacak. Tıpkı Seviye I gibi mürettebat üyeleri yaralanamayacak veya öldürülemeyecek. Yangın düşük hasar verecek ve parçalar hasar alabilecek.
  • Seviye III araçlar donanım ve sarf malzemeleri için iki yuvaya sahip olacak, ancak bu araçlarda yönerge olmayacak. Seviye II'de olduğu gibi yangın düşük hasar verecek. Parçalar hasar görebilecek ve mürettebat üyeleri yaralanabilecek.
  • Seviye IV araçlarda yönerge bulunmayacak, ancak genel olarak Seviye IV, mevcut durumuna kıyasla değişmeyecek.
  • Seviye V ve üzeri araçlar; parça/mürettebat hasarı, yangın hasarı veya yönergeler yönünden mevcut durumuna kıyasla değişmeyecek.

GERÇEKTEN BU DEĞİŞİKLİKLER OYUNA YENİ BAŞLAYAN OYUNCULARIN YARARINA MI ?

İşin aslına bakarsanız burada yapılması gereken sarf malzemeleri için slotları düşürmek değil, üst düzey oyuncuların kredi sıkıntısı çekmeden gönül rahatlığıyla kullanabildikleri büyük sarf malzemeleri engellemek olmalıydı. Yani IV veya V seviye tanklara kadar hiçbir tanka büyük sarf malzemesi takılamaması gerekliliğiydi. Bunun yanında yeni oyunculara hem mürettebatlarla ilgili, hem de donanım ve sarf malzemesi seçimleri ve kullanımları ile ilgili daha iyi bir eğitim sistemi hazırlanmalıydı.

Bir de işin düşük seviye tanklarda kullanılacak bazı donanımların fiyatlarının düşürülmesi var ki; burada da işin aslı büyük bir kandırmaca var. Bunu da açıklayayım. World of Tanks'ın bana göre bugüne kadar ki en büyük saçmalığı yeni başlayan oyuncuları direkt olarak 0 kredi, 0 altın, 0 tahvil ve 0 serbest deneyimle oyuna başlatması. Diyebilirsiniz ki bazı şeyleri davet kodları ile elde edebilirler. Evet fakat bunu oyuna başlayan bir çok yeni oyuncu bilmiyor. Bunun yanında kredi gene de elde edilebilir bir oyuniçi para biriimi. Peki Altın ? Bildiğiniz üzere oyun içerisinde ücretsiz altın edinmek oldukça nadir bazı etkinliklerle olabiliyor. Bunun dışında satın almanız gerek. Peki WoT yapımcıları düşük seviye araçlarda bazı donanımların fiyatını düşürürken; ücretsiz sökülebilen bazı donanımların hepsini neden ücretli sökülebilir hale getiriyor ? Kamuflaj Ağı, Alet Kutusu, Teleskopik Dürbün gibi özellikle düşük seviye araçlarda daha çok tercih edilen bu donanımlar şu an ücretsiz sökülebilirken; eğer değişiklikler bu şekilde uygulanırsa artık 10 altın karşılığında veya sökme kiti kullanarak sökülebilecek. Bu da yeni oyuncuları ya para ile altın almaya yöneltecek, ya da donanımları araç üzerinde bırakıp, başka bir tankta kullanmak için yeni bir donanım almaya yönlendirecek. Bu durumda sizce gerçekten yeni oyuncuların kredi ekonomisi mi düşünülmüş oluyor ? Yoksa WarGaming'in Euro ekonomisi mi ?

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 26 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 07 Haz 2020 05:56

Haber içeriği aşırı şekilde karışık sunulmuş. Elimden geldiğince haber içeriğindeki bilgilere göre hangi donanımı hangi seviye ve hangi tür araçlarda kullanılabilir olduğunu gösteren tablolar hazırlamaya çalıştım. Gönül isterdi ki bonusları da tabloda göstereyim. Fakat World of Tanks yapımcıları her tankta farklı donanım türlerine bonus verdiği için; bu çok geniş bir tablo olur.

ImageImageImageImage

SandBox kısa süre içerisinde sonlanacak ama bu konuda hala kafama takılan, içime sinmeyen noktalar var. Bu tabloları hazırlamak biraz vaktimi aldığı için bu noktalara henüz değinemedim. Ama bu yeni Donanım Sisteminin bu haliyle gelmesi durumunda oyuncuların oyun ekonomisini eksi yönde bayağı bir sıkıntıya sokacağını düşünüyorum...

Kullanıcı avatarı
Influenza A
WoTName: BenMustafa024
BEĞENİLEN 0
İletişim:

Mesaj gönderen Influenza A » 09 Haz 2020 15:50

Sandbox sunucusunda Teleskopik Dürbün, Kamuflaj Ağı, Tamir Kiti gibi donanımların araçtan kaldırılması için ücretli hale gelmesi beni üzdü. Ayrıca bu donanımların da her araç için farklı düzeylere ve fiyatlara sahip olması da bence saçma. Eskisi gibi her araçta kullanılabilmesini ve ücretsiz sök tak yapılabilmesini isterdim. Onun dışında donanımlar kısmındaki filtreleri az buldum. Örneğin garajda mevcut olan donanımları göster gibi bir seçenek de eklenebilirdi, aynı dış görünüşteki gibi.

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 26 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 09 Haz 2020 16:16

Influenza A yazdı:
09 Haz 2020 15:50
Sandbox sunucusunda Teleskopik Dürbün, Kamuflaj Ağı, Tamir Kiti gibi donanımların araçtan kaldırılması için ücretli hale gelmesi beni üzdü. Ayrıca bu donanımların da her araç için farklı düzeylere ve fiyatlara sahip olması da bence saçma. Eskisi gibi her araçta kullanılabilmesini ve ücretsiz sök tak yapılabilmesini isterdim. Onun dışında donanımlar kısmındaki filtreleri az buldum. Örneğin garajda mevcut olan donanımları göster gibi bir seçenek de eklenebilirdi, aynı dış görünüşteki gibi.

Diyorum oyuncuların oyun ekonomisi fena bozulacak. Zaten bu donanımların sadece altınla sökülmesi P2P özelliğiydi. Sırf P2P özelliğini gizlemek için sökme kiti diye birşey getirdiler. 2-3 ayda topu topu 4 tane mi ne geldi. Hele bu ücretsiz sökülebilen donanımlarda altınla sökülecek pozisyona gelirse vay halimize. WarGaming fena bir kurnazlık peşinde.

Bunun yanında bu değişikliklerin oyuna getiriliş tarzı da ayrı bir tartışma konusu. Geçiş sırasında araçlar üzerindeki donanımlar eğer araçla uyumluysa sökülmeyecek. Uyumsuz olanlar otomatik depoya gidecek. Eee peki, oyun yapısı komple değişirken o uyumlu gözüken donanımların çoğunu değiştirmek isteyecek oyuncular, bunun içinde küçük küçük ama topladığın zaman çok büyük miktarlarda altın harcama gereği doğacak. Diyorlar ki değişiklikten sonra bol bol sökme kiti dağıtacağız. La benim araçlarımın üzerinde 328 tane donanım var. Ben bunların hepsini altınla sökmeye kalksam 3280 altın yapar yeni sistemde. Hadi biraz sökme kiti verdin diyelim. Garajında az aracı olup, araçlar üzerinde az donanım olanlar için yeterli olur belki ama benim gibi araçlarını satmayan ve donanımları araç üzerinde tutanlar için felaket olur.

Madem bütün donanım yapısını değiştiriyorsun, öncelikle bütün donanımları araçlar üzerinden sökmen lazım. Ayrıca araç üzerindeki son donanım yapısını gösteren bir bölüm eklemen lazım ki, oyuncular bu araçlar üzerinde daha önce hangi donanımları kullandıklarını bilsinler (burada benim açımdan sorun yok, hangi araçta hangi donanımı kullandığım Excel'de mevcut, ama bir çok oyuncu için bu da sorun yaratacak)

Bir de tabi bu donanımların alış maliyeti olayı var. Haberden anladığıma göre daha önce kategorisiz olan bütün donanımlar, en pahalı olan kategoriye çevrilecek. Baktığınız zaman bunun aslında çok büyük bir avantajı yok. Zira zaten bazı donanımlar hariç, mevcut fiyatları ile aynı kalacak gibiler. Fakat gel gelelim elimde özellikle düşük seviyelerde kullanamayacağım işlevsiz kalacak onlarca donanım olacak bu sefer. Düşük kategoride ki donanımları ise tekrar edinmem gerekecek. Eee ne yapacaksın bu durumda mevcut fazlalık donanımlarını satmak isteyeceksin. Peki ben bu donanımları indirimle almamışsam ne olacak ? Ya satmayıp kredi değerini boş boş yatıracağım kenarda, ya da satarak aşırı şekilde zarar etmiş olmayacak mıyım ?

Mesaja Ek

Mesela benim elimde 56 tane Kaplı Optik var şu an. Eski alış fiyatımız 500.000 kredi idi. Şimdi 3 kategoriye ayrılacak bu 50k / 200k / 600k kredi olarak. Anladığım kadarıyla elimizdeki Kaplı Optiklerin değeri böylelikle artmış olacak. Baktığın zaman 5.6m kredi kâra geçiyormuş gibi gözüküyorum. Fakat işin asıl matematiği şu şekilde;

Eski satış fiyatı : 250.000 kredi
Yeni satış fiyatı : 300.000 kredi olacak.

Elimdeki Kaplı Optikleri tüm seviye ve tüm tanklarda kullanabiliyorken, artık bunları sadece VIII, IX, X seviye hafif, orta ve ağır tanklarda kullanabileceğim. Dolayısı ile eskiden 56 adet ihtiyacıma yetişiyorken, şimdi 10 tanesi yeterli hale gelecek. Eee geriye kalan 46 adet Kaplı Optiği ben ne yapayım şimdi ? Matematiksel olarak kâr etmiş gözüksemde eğer ben bu donanımları indirimde almamışsam 500k krediye almış olacağım. Peki değişikliklerden sonra bu donanımlar ihtiyaç fazlası olduğundan satmak istediğimde 300k krediye satmam gerekecek. Bu durumda kâr mı etmiş oluyorum yoksa devasa miktarda zarar mı ?

Eee üst yapısı da size kalmış. İster takılın, doldurun. İsterseniz hep hazır bekleyin.

Kullanıcı avatarı
Influenza A
BEĞENİLEN 0
İletişim:

Mesaj gönderen Influenza A » 10 Haz 2020 12:28

l3oomerangg yazdı:
09 Haz 2020 16:16
Influenza A yazdı:
09 Haz 2020 15:50

Diyorum oyuncuların oyun ekonomisi fena bozulacak. Zaten bu donanımların sadece altınla sökülmesi P2P özelliğiydi. Sırf P2P özelliğini gizlemek için sökme kiti diye birşey getirdiler. 2-3 ayda topu topu 4 tane mi ne geldi. Hele bu ücretsiz sökülebilen donanımlarda altınla sökülecek pozisyona gelirse vay halimize. WarGaming fena bir kurnazlık peşinde.

Bunun yanında bu değişikliklerin oyuna getiriliş tarzı da ayrı bir tartışma konusu. Geçiş sırasında araçlar üzerindeki donanımlar eğer araçla uyumluysa sökülmeyecek. Uyumsuz olanlar otomatik depoya gidecek. Eee peki, oyun yapısı komple değişirken o uyumlu gözüken donanımların çoğunu değiştirmek isteyecek oyuncular, bunun içinde küçük küçük ama topladığın zaman çok büyük miktarlarda altın harcama gereği doğacak. Diyorlar ki değişiklikten sonra bol bol sökme kiti dağıtacağız. La benim araçlarımın üzerinde 328 tane donanım var. Ben bunların hepsini altınla sökmeye kalksam 3280 altın yapar yeni sistemde. Hadi biraz sökme kiti verdin diyelim. Garajında az aracı olup, araçlar üzerinde az donanım olanlar için yeterli olur belki ama benim gibi araçlarını satmayan ve donanımları araç üzerinde tutanlar için felaket olur.

Madem bütün donanım yapısını değiştiriyorsun, öncelikle bütün donanımları araçlar üzerinden sökmen lazım. Ayrıca araç üzerindeki son donanım yapısını gösteren bir bölüm eklemen lazım ki, oyuncular bu araçlar üzerinde daha önce hangi donanımları kullandıklarını bilsinler (burada benim açımdan sorun yok, hangi araçta hangi donanımı kullandığım Excel'de mevcut, ama bir çok oyuncu için bu da sorun yaratacak)

Bir de tabi bu donanımların alış maliyeti olayı var. Haberden anladığıma göre daha önce kategorisiz olan bütün donanımlar, en pahalı olan kategoriye çevrilecek. Baktığınız zaman bunun aslında çok büyük bir avantajı yok. Zira zaten bazı donanımlar hariç, mevcut fiyatları ile aynı kalacak gibiler. Fakat gel gelelim elimde özellikle düşük seviyelerde kullanamayacağım işlevsiz kalacak onlarca donanım olacak bu sefer. Düşük kategoride ki donanımları ise tekrar edinmem gerekecek. Eee ne yapacaksın bu durumda mevcut fazlalık donanımlarını satmak isteyeceksin. Peki ben bu donanımları indirimle almamışsam ne olacak ? Ya satmayıp kredi değerini boş boş yatıracağım kenarda, ya da satarak aşırı şekilde zarar etmiş olmayacak mıyım ?

Mesaja Ek

Mesela benim elimde 56 tane Kaplı Optik var şu an. Eski alış fiyatımız 500.000 kredi idi. Şimdi 3 kategoriye ayrılacak bu 50k / 200k / 600k kredi olarak. Anladığım kadarıyla elimizdeki Kaplı Optiklerin değeri böylelikle artmış olacak. Baktığın zaman 5.6m kredi kâra geçiyormuş gibi gözüküyorum. Fakat işin asıl matematiği şu şekilde;

Eski satış fiyatı : 250.000 kredi
Yeni satış fiyatı : 300.000 kredi olacak.

Elimdeki Kaplı Optikleri tüm seviye ve tüm tanklarda kullanabiliyorken, artık bunları sadece VIII, IX, X seviye hafif, orta ve ağır tanklarda kullanabileceğim. Dolayısı ile eskiden 56 adet ihtiyacıma yetişiyorken, şimdi 10 tanesi yeterli hale gelecek. Eee geriye kalan 46 adet Kaplı Optiği ben ne yapayım şimdi ? Matematiksel olarak kâr etmiş gözüksemde eğer ben bu donanımları indirimde almamışsam 500k krediye almış olacağım. Peki değişikliklerden sonra bu donanımlar ihtiyaç fazlası olduğundan satmak istediğimde 300k krediye satmam gerekecek. Bu durumda kâr mı etmiş oluyorum yoksa devasa miktarda zarar mı ?

Wargaming daha önce de yaptığı gibi bol problemli bir güncellemeyi daha hayata geçirecek gibi duruyor. Bu tarz iyileştirme adımlarıyla oyun daha da beter oluyor. Şahsen ben bu Donanımlar güncellemesine ne gerek vardı bilemiyorum. Yeni donanımların gelmesi ve gereksizlerin etkisinin arttırılması çeşitlilik konusunda çok iyi. Ancak bunun dışında başka bir iyi yönünü göremedim.
Sandbox sunucusundaki 35.000 Altın olayı nedir? Güncelleme geldikten sonra bunlar hesaplara mı geçecek? @l3oomerangg 

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 26 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 10 Haz 2020 13:24

Influenza A yazdı:
10 Haz 2020 12:28

Wargaming daha önce de yaptığı gibi bol problemli bir güncellemeyi daha hayata geçirecek gibi duruyor. Bu tarz iyileştirme adımlarıyla oyun daha da beter oluyor. Şahsen ben bu Donanımlar güncellemesine ne gerek vardı bilemiyorum. Yeni donanımların gelmesi ve gereksizlerin etkisinin arttırılması çeşitlilik konusunda çok iyi. Ancak bunun dışında başka bir iyi yönünü göremedim.
Sandbox sunucusundaki 35.000 Altın olayı nedir? Güncelleme geldikten sonra bunlar hesaplara mı geçecek? @l3oomerangg 

İşin aslına bakarsan daha önce dediğim gibi donanımlarla ilgili bir düzenleme için çok geç bile kalındı. Hatta bunun yanında sarf malzemeleri ve mürettebatlar içinde değişiklik gerekli çoktandır. Fakat sarf malzemeleri üzerine çok fazla yoğunlaşılmamış ve yeterli değil bence. Burada amaçlar önemli. Normal bir oyun firması geliştirmelerini genelde oyuncuların daha iyi bir oyun deneyimi yaşamaları için yapar. Ama maalesef bu WarGaming'de böyle değil. Daha çok ne yaparsak daha çok para kazanırız üzerine kurulu bir düşünce yapısı var. Bu bakımdan da yapılmak istenilen değişikliklerin çoğu bana göre sakat doğuyor ve her defasında yeni bir güncellemeye daha ihtiyaç duyuyor.

Zaten muhtemelen bu yapılması istenilenler oyuna gelmeden önce SuperTest ve arkasından da Açık Test'ten de geçecektir. Fakat WarGaming genelde yapmak istediğini yapmıştır. Her ne kadar bunları önce test sunucularına sokup, geri bildirimler toplasa da, burada ki amaç oyuncuların isteğinden çok, göremedikleri hataları düzeltmekten öteye pek gitmez.

SandBox sunucuları ilk test aşaması için açılmış sunuculardır genelde. Test sunucularındaki kazanılan öğeler genel anlamda ana sunucuya yansımaz, yansımadı bugüne kadar. Fakat WarGaming test sunucularına katılımı artırmak için son zamanlarda bir takım görevler ekleyerek; ve bu görevleri tamamlama karşılığında ana sunucuya da bir takım ödüllerin aktarılmasını sağladı. Fakat aktarılabilir ödüller yanlış hatırlamıyorsam sadece 4 gün WoT Premium Hesap. Bunun dışındaki kazanılanları sadece SandBox sunucusunda kullanabiliyorsunuz o kadar.

Kullanıcı avatarı
Influenza A
BEĞENİLEN 0
İletişim:

Mesaj gönderen Influenza A » 10 Haz 2020 13:41

l3oomerangg yazdı:
10 Haz 2020 13:24
Influenza A yazdı:
10 Haz 2020 12:28

İşin aslına bakarsan daha önce dediğim gibi donanımlarla ilgili bir düzenleme için çok geç bile kalındı. Hatta bunun yanında sarf malzemeleri ve mürettebatlar içinde değişiklik gerekli çoktandır. Fakat sarf malzemeleri üzerine çok fazla yoğunlaşılmamış ve yeterli değil bence. Burada amaçlar önemli. Normal bir oyun firması geliştirmelerini genelde oyuncuların daha iyi bir oyun deneyimi yaşamaları için yapar. Ama maalesef bu WarGaming'de böyle değil. Daha çok ne yaparsak daha çok para kazanırız üzerine kurulu bir düşünce yapısı var. Bu bakımdan da yapılmak istenilen değişikliklerin çoğu bana göre sakat doğuyor ve her defasında yeni bir güncellemeye daha ihtiyaç duyuyor.

Zaten muhtemelen bu yapılması istenilenler oyuna gelmeden önce SuperTest ve arkasından da Açık Test'ten de geçecektir. Fakat WarGaming genelde yapmak istediğini yapmıştır. Her ne kadar bunları önce test sunucularına sokup, geri bildirimler toplasa da, burada ki amaç oyuncuların isteğinden çok, göremedikleri hataları düzeltmekten öteye pek gitmez.

SandBox sunucuları ilk test aşaması için açılmış sunuculardır genelde. Test sunucularındaki kazanılan öğeler genel anlamda ana sunucuya yansımaz, yansımadı bugüne kadar. Fakat WarGaming test sunucularına katılımı artırmak için son zamanlarda bir takım görevler ekleyerek; ve bu görevleri tamamlama karşılığında ana sunucuya da bir takım ödüllerin aktarılmasını sağladı. Fakat aktarılabilir ödüller yanlış hatırlamıyorsam sadece 4 gün WoT Premium Hesap. Bunun dışındaki kazanılanları sadece SandBox sunucusunda kullanabiliyorsunuz o kadar.

Şimdi sen diyince fark ettim verdikleri 35.000 altın sadece Sandbox'da geçerliymiş :(
4 Günlük premium hesap yalnızca geçecekmiş. Bilseydim 30 Maç oynamazdım.

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 26 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 26 Haz 2020 14:37

Bir önceki testteki bazı yeni donanımlar birleştirilmiş. Bu sefer oyuna gelmeden sadeleştirme yapılmış. Aslına bakarsanız bildirilen yuva sayılarına göre sadeleştirme iyi ama bence sadeleştirme yerine yuva sayılarını artırmak daha iyi olurdu. Bu sayede her tankta bir çok farklı konfigürasyon görebilirdik. Konfigürasyon çeşitliliği de işi bilen oyuncular için, oyun karakteristiğine uygun daha çok seçim yapabilmesi anlamına gelirdi.

Örnek vermek gerekirse;

Ateş Gücü kategorisinde, Top Dönüşü Kuvvetlendiricisi ve Gelişmiş Dönüş Mekanizması birleştirilerek İyileştirilmiş Dönüş Mekanizması adı verilmiş.
Harekete Kabiliyeti kategorisinde de, Turboşarj, Ek İleri Vites ve Ek Geri Vites, Turboşarj adı altında toplanmış.

Sonuçta ne olacak işte ne güzel, tek bir donanıma para harcayıp tüm özellikleri kullanacağız diyebilirsiniz. Fakat burada asıl sorun, bu birleştirmelerle önceki donanımların verdikleri bonuslar oldukça kırpılmış. Hatta çoğu yarı yarıya düşürülmüş. Şimdi amacımız bir tankı optimum düzeyde kullanmak için donanım seçimlerini iyi yapmak değil mi ? Eee benim zaten tankın gövde dönüşünü hızlandıran mürettebat yeteneğim varsa, bunun için ekstra bir donanım kullanmak yerine, sadece kule için olanı kullanabilirim mesela. Tankımın azami hızı yeterince iyiyse ama motor gücüne ihtiyacım varsa Turboşarj kullanmalıyım. Ama eski SandBox'ta bu mümkündü, şimdi ise daha az motor gücü verimiyle takmam gerekecek bu donanımı. Eski sürümde tek başına motor gücüne %10 / %15 verim sağlarken, şimdi motor gücüne %5 / %7,5 verim sağlayacak, yani yarı yarıya. Benim ihtiyacım olmayan azami hız, azami geri hız bir avantaj gibi dursa da, tekerlekli bir araçta zaten buna ihtiyacım olmayacak.

Yani benim burada anlatmak istediğim yeni SandBox'ta ki TurboŞarj'ın sadece motor gücüne, İyileştirilmiş Dönüş Mekanizmasının ise sadece kule dönüşüne ihtiyacım varken diğer özellikleri de edinmiş olacağım ama asıl artırmak istediğim özellikleri daha az verimle kullanacağım.

Bir önceki SandBox'ta ki bence donanım maliyetleri konusu ve tank bazlı bonus kategori olması dışındaki birçok şey daha iyiydi. Bu donanım değişikliklerinde ki amaç eğer benim düşündüğüm gibi, tankların maksimum ve minimum verimlikleri arasındaki çıtayı genişletmek idiyse, ilk SandBox sürümü bu konuda daha başarılıydı, fakat yuva sayıları artırılmalıydı.

Ayrıca daha önce ücretsiz sökülebilen donanımların, artık ücretli sökülebilecek olması ile ilgili hiçbir değişiklik yok. Bu konuda gördüğüm kadarıyla kimseninde pek sesi çıkmıyor...

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 26 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 27 Haz 2020 13:29

Yeni SandBox sunucusuna göre revize edilmiş Donanım Genel Kullanılabilirlik Tablolarını hazırladım.

ImageImage
ImageImage