Savaş Kartı • Gelişmiş Kart Satın Almaya Değer mi ?

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
tanie żoliborz tarchomin wyprzedaż design centrum al jerozolimskie 200 aleje aleja krakowska bokserska burakowska daniłowskiego dębowe
WoTName:
BEĞENİLEN 4 MESAJ

Savaş Kartı • Gelişmiş Kart Satın Almaya Değer mi ?

Mesaj gönderen l3oomerangg » 31 Mar 2020 16:04

Resim

Daha önce oyuna gelmeden önce Savaş Kartı Sistemini ve Kayra Donanımlarını test sunucusunda inceleyerek bir makale hazırlamıştık. Sonra Savaş Kartı Sistemi güzel ödüllerle oyuna geldi. Tabii oyuna gelirken ufak tefekte olsa bir takım değişikliklere uğradı. İlk başlarda 4 aylık dönemler halinde sunulması planlanan sistem, 3 aylık bir dönemde kullanıcılara sunuldu. Açıkçası ödül sistemi olarak gayet güzel içerikler barındıran bir sistem. Özellikle liyakat ödülleri kaldırıldıktan sonra, bu boşluğu bir nebze de olsa doldurabilecek bir yapısı var. Ayrıca iki aşamalı oluşu ve ikinci aşamadan sonra yaklaşık 5000 tahvile kadar kazanılabilecek olması da ayrı bir güzel tarafı.

Genel anlamda ekstra maç yapmaya gerek olmadan, yaptığınız savaş ve pozisyonunuza göre puan kazanabildiğiniz bu sistemin detaylarını çok anlatmaya gerek yok. Gene de sistemde kafasında soru işaretleri olanlar aşağıdaki videoyu izleyerek bir çok bilgiye net olarak ulaşabilir.

Benim burada üzerinde durmak istediğim daha çok videoda değinilmeyen birkaç konu ile alakalı.

Bu Aşamaların Hepsini Tamamlayıp, Bütün Ödülleri Toplamak Mümkün mü ?

Elbette mümkün. Tabii bunun için özel çaba sarfederseniz ve karşılığında oluşacak kayıplara da katlanırsanız. Kayıplardan kastım tabii ki kredi kayıpları. Ha bir de eğer hepsini tamamlamak istiyorsanız ve ayda ortalama 1000 savaşın altında savaş yapıyorsanız, tank kasma olayını falan unutun, sadece X seviye oynayın. Biraz inceleyelim...

Savaş Kartı sistemi artık hepinizin bildiği üzere 2 bölümden oluşuyor.

Birincisi Temel Gelişim bölümü ki, bu kısmı tamamlamak çok zor değil. Toplamda 2250 puan toplamak yeterli. 4-5 tane VIII seviye tankı olan oyuncuların bu bölümü tamamlaması için ekstra olarak çok fazla birşey yapmasına gerek yok. 3 aylık süreç içerisinde kendi kendine tamamlanabilecek bir bölüm.

İkinicisi ise Elit Gelişim bölümü. Bu kısım ise öncelikle Temel Gelişim bölümünün tamamlanmasını ve ardından da 8100 puan toplanmasını gerektiriyor. Fakat aslında zaten bu kısım tamamlamak üzerine kurgulanmamış. Yani nereye kadar gidebiliyorsanız o kadar tahvil tarzında bir bölüm. Zira bu bölümü tam anlamıyla tamamlayıp tüm tahvilleri toplamak gerçekten zor. Peki neden ?

İlk olarak savaş kartı sisteminde sadece VI seviye üzeri tanklarla yaptığınız rastgele savaşlardan puan kazanabiliyorsunuz. İkinci olarak ise aşağıdaki tabloya göre her seviyede, her tankın kendi puan sınırı var. Kısacası elinizde bolca tank çeşitliliğine ihtiyacınız olacak.

Resim

Özetlemek gerekirse; Elit Gelişim aşamasındaki tahvillerin tamamını alacağım diye uğraşmak gereksiz bir hareket. Elit aşamayı bir elma ağacı gibi düşünün, ekstra bir zahmete girmeden alabildiklerinizi alın, geri kalanları da toplayayım diye ağaca çıkmaya çalışmanız bana göre gereksiz. Unutmayın ki sadece Elit Gelişim aşamasını tamamlamak için sadece X seviyede gereken tank sayısı minimum 14. Ne kadar savaş yapmanız konusuna ise hiç girmeyelim :)

Peki Gelişmiş Kart Satın Almaya Değer mi ?

Öncelikle şunu özellikle belirtmekte fayda var. Gelişmiş Kartı dönem içerisinde istediğiniz zaman alarak, tamamladığınız Temel Gelişim aşamalarındaki o ana kadar olan bütün Gelişmiş ödülleri alabilirsiniz. Yani diyelim ki temel gelişim aşamasında 30. bölüme geldiniz ve gelişmiş kart satın almak istediniz, 30. bölüme kadar ki bütün gelişmiş ödüller otomatik olarak hesabınıza geçecek, ondan sonrakiler ise bölüm geçtikçe tek tek gelecek. Eğer Temel Gelişim aşamasının tamamını tamamlamışsanız, gelişmiş ödüllerin hepsi tek seferde hesabınıza geçecek.

Ayrıca belirtmem gerekir ki, satın aldığınız gelişmiş kart sadece ilgili dönemdeki ödülleri almanızı sağlar. Yani bir sonraki dönemde eğer gelişmiş ödülleri almak istiyorsanız tekrar gelişmiş kart satın almalısınız.

Gelişmiş kartın WG tarafından şu an için belirlenen fiyatı 6.500 Altın. Bu da gene şu an için TL cinsinden 140TL civarında bir rakama tekabül ediyor. Benim size gelişmiş kart satın alın veya almayın diye bir yaklaşımda bulunmam mümkün değil. Zira verilen ödüllerin herkes için değeri farklıdır. Benim buradaki değerlendirmem sadece kendi bakış açımdan olacaktır.

İlk olarak gelişmiş kart satın aldığınızda, eğer tüm aşamaları tamamlamışsanız veya tamamlayabilecekseniz elde edeceğiniz ödüllere aşağıdaki tablodan bir göz atalım.

Resim

Bu tablodaki üstteki kısımdaki ödüller herkesin tüm Temel Gelişim aşamasını tamamlayarak alabileceği ücretsiz ödüller. Altta ki kısım ise Gelişmiş Kart satın alarak elde edebileceklerinizi ifade ediyor. Dolayısı ile bizim için önemli olan altta kırmızı ile işaretlenmiş olan bölüm.

Şimdi 6.500 altına 1.000 altın daha ekleyerek 3 aylık premium almak mümkün. (Hatta şu an 170 TL civarına indirim kuponu kullanarak yaklaşık 4 aylık premium almakta mümkün) Ben 6.500 altını yaklaşık 80 günlük premium hesap olarak görüyorum. Dolayısı ile ödüllerimizin içerisinde olan 19 gün premiumu düşersek, geriye yaklaşık 2 aylık bir premium hesap avantajımız kalır. Bu 2 aylık premium hesapla da tabloda olan "4.000.000 Kredi", "Deneyim Yedeği" ve "Kredi Yedeği" ödüllerinin getirisinden 10 kat fazlasını çok rahat çıkartırım.

Hımm eğitim kitapları ve eğitim kılavuzları var. Ödüller içerisindeki "Eğitim El Kitapları" 2 ulus için tank mürettebatlarına toplamda 800.000 deneyim getirisi var. "Kişisel Eğitim Kılavuzu" ile ise ulus farketmeksizin 2 mürettebata 850.000 deneyim getirisi var. Eee zaten bu 2 aylık premium döneminde biz oynadığımız tank mürettebatlarına zaten ekstra getiri elde edeceğiz, hemde ulus farketmeksizin, hangi tanka istersek.

Gelelim yeni nesil "Kayra Sürgü" donanımına, aslında bu güzel bir donanım. Belki de baktığınız zaman benim açımdan anlam ifade eden tek ödülde diyebiliriz. Fakat bu ilk aldığımızda standart donanımdan bir farkı yok. Bu donanımı iyileştirilmiş donanım seviyesine getirmek için ekstra olarak 3.000.000 kredi daha harcayacağız. Ama en azından sökerken tahvil harcamayacağız... Bu bir kenarda dursun.

"Mürettebat Kaplamaları"nın benim için hiçbir değeri olmadığı için, onları direk olarak eliyorum. Tabii bazılarının hoşuna gidebilir birşey diyemem.

"318 adet Genel Taslak" ve "50 Sovyet, 50 İngiliz Ulusal Kesiti". Evet ödüller içerisinde elle tutulur diyebileceğim kısımlardan birisi. Bunların değeri herkese göre değişir. Mesela tüm Sovyet ve İngiliz teknoloji ağacını kasmışsanız, sadece Genel Kesitler işinize yarayabilir. Benim teknoloji ağacını tamamlamak için acelem yok diyorsanızda çokta önemli değil. Bunun değerlendirmesi size kalmış.

Geriye bir tek "3B Stil" kaldı. Zaten bir tanesini ücretsiz olarak alıyorduk. Diğerini de almak istiyorsak gelişmiş karta ihtiyacımız var. Burada da bu ödüle verdiğiniz değere göre değerlendirmeyi kendiniz yapacaksınız.

Özetlemek gerekirse, 6.500 altına kazanacağımız ödüller içerisinde benim açımdan elle tutulur olarak. Kayra Sürgüsü, Genel ve Ulusal Kesitler ile Ekstra 3B Stil var. Diğerlerinin kat ve kat fazlasını zaten aynı altınlarla premium hesap satın alarak elde etmek mümkün. Ederine etmezine karar verecek olan sizlersiniz.

Şu an elimde beleş 6.400 altınım olmasına rağmen; şahsen ben bu ödüllerle Gelişmiş Kart 2.500 altına satılsaydı dahi almazdım. Tercih meselesi...

Umarım bu makale faydalı olmuştur. Daha fazla makale için bizlere destek olun !
Destek olmak için foruma üye olmak ve konulara katılım göstermeniz yeterli.

Hayırlı günleriniz olsun...

Forumu kurdum. Alt yapı işi bende. Siz istersiniz ben yapmaya çalışırım.

Eee üst yapısı da size kalmış. İster takılın, doldurun. İsterseniz hep hazır bekleyin.

Belki bir gün onu da bulamazsınız...

Kullanıcı avatarı
Influenza A
WoTName: BenMustafa024
BEĞENİLEN 0
İletişim:

Mesaj gönderen Influenza A » 15 Nis 2020 01:33

Gelişmiş kart'ın fiyatını fazla görüyorum. Eğer ki 50 TL civarı bir ücreti olsaydı alınabilirdi. Çünkü fazlasıyla kesit veriliyor. Ayrıca yanında 1 aya yakın premium ile birkaç değerli eşya daha bizim olmuş oluyor. Ancak 170 TL'ye değmez.

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 4 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 16 Nis 2020 06:19

Image

Temel gelişim aşamasını tamamladım ve Super Conqueror'um için 3B stilimi de aldım.
Yavaş yavaş ağaçtan tahvilleri toplamaya başlamanın zamanı geldi.

Eee üst yapısı da size kalmış. İster takılın, doldurun. İsterseniz hep hazır bekleyin.

bakidoruk
WoTName: Belirtilmemiş
BEĞENİLEN 0

Mesaj gönderen bakidoruk » 29 Nis 2020 22:21

Bu kadar detaylı anlatılan kaynak yok. Epey emek var. Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 4 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 29 Nis 2020 22:34

Ben teşekkür ederim, konuyu beğenmenize sevindim.

Kullanıcı avatarı
Mitlukerr
WoTName: Mutluhannn
BEĞENİLEN 0

Mesaj gönderen Mitlukerr » 18 May 2020 07:47

Merhabalar. Oyuna yeni başladım yaklaşık 1200 savaştayım. Gelişim aşamasında 30a geldim yaklaşık 10 gün içerisinde tamamlarım diye düşünüyorum. Sizce gelişmiş kart benim gibi yeni başlayanlar için almaya değer mi?(hesabımda 90 günlük premium var)

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 4 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 18 May 2020 08:14

Mitlukerr yazdı:
18 May 2020 07:47
Merhabalar. Oyuna yeni başladım yaklaşık 1200 savaştayım. Gelişim aşamasında 30a geldim yaklaşık 10 gün içerisinde tamamlarım diye düşünüyorum. Sizce gelişmiş kart benim gibi yeni başlayanlar için almaya değer mi?(hesabımda 90 günlük premium var)

Bu gerçekten gelişmiş kart satın alarak elde edeceklerinizin size göre ne kadar değerli olduğu ile alakalı. Yukarıda aslında çok detaylı olarak yazmıştım. Ödülleri tek tek inceleyip, vereceğiniz ücretle kıyaslamanız gerekiyor. Sizin orada daha çok işinize yarayacak, mürettebat kitapları ve taslak kesitleri var. Kayra Donanımda değerli fakat, yeni başlayan bir oyuncu için çok ahım şahım birşey değil. zira önce oyunu kavramanız gerekiyor. Bu donanımı ilk aldığınızda standart bir donanımdan hiçbir farkı yok. Standart bir donanımdan sadece %2,5 daha hızlı mermi yüklemek için 3.000.000 kredi harcayarak bu donanımı yükselteceksiniz. Bu %2,5 luk oranda düşük seviyeli tanklarda neredeyse hiçbir etkiye sahip olmaz. X seviyede mesela 25 saniyede mermi yükleyen tanklar var. O tanklarda bile size faydası 0,625 saniye kadardır. Elbette elde varsa kullanırsınız ama yoksa da, illa bunu elde edeyim bana deli gibi avantaj sağlar özellikler değil bunlar.

Eğer oyundaki amacınız tüm teknoloji ağacını tamamlamak değilse de, taslak kesitleri için acele etmeyin. Zaten birçok etkinlikten, günlük görevlerden geliyor bu kesitler. Ayrıca teknoloji ağacını daha hızlı araştırmak sizi iyi oyuncu yapmaz. Ben yeni oyunculara mesela ilk etapta VI seviyenin üstünü oynamamasını tavsiye ediyorum. Oyununu biraz geliştirdikten sonra da VIII seviyenin üstüne çıkmamasını tavsiye ediyorum gene. Bunlar kademeli olarak gitmez ve bir anda üst seviyeleri oynamaya kalktığınızda, usta oyuncuların arasında oyundan nefret etmeye başlarsınız.

Gelişmiş Kart satın aldığınızda neler elde edeceğiniz ortada. Bunların getirisini götürüsünü incelemek ve 6500 altını harcamaya değer mi ? değerlendirmesini yapmak size kalmış...

Kullanıcı avatarı
Mitlukerr
BEĞENİLEN 0

Mesaj gönderen Mitlukerr » 18 May 2020 16:21

l3oomerangg yazdı:
18 May 2020 08:14
Mitlukerr yazdı:
18 May 2020 07:47

Bu gerçekten gelişmiş kart satın alarak elde edeceklerinizin size göre ne kadar değerli olduğu ile alakalı. Yukarıda aslında çok detaylı olarak yazmıştım. Ödülleri tek tek inceleyip, vereceğiniz ücretle kıyaslamanız gerekiyor. Sizin orada daha çok işinize yarayacak, mürettebat kitapları ve taslak kesitleri var. Kayra Donanımda değerli fakat, yeni başlayan bir oyuncu için çok ahım şahım birşey değil. zira önce oyunu kavramanız gerekiyor. Bu donanımı ilk aldığınızda standart bir donanımdan hiçbir farkı yok. Standart bir donanımdan sadece %2,5 daha hızlı mermi yüklemek için 3.000.000 kredi harcayarak bu donanımı yükselteceksiniz. Bu %2,5 luk oranda düşük seviyeli tanklarda neredeyse hiçbir etkiye sahip olmaz. X seviyede mesela 25 saniyede mermi yükleyen tanklar var. O tanklarda bile size faydası 0,625 saniye kadardır. Elbette elde varsa kullanırsınız ama yoksa da, illa bunu elde edeyim bana deli gibi avantaj sağlar özellikler değil bunlar.

Eğer oyundaki amacınız tüm teknoloji ağacını tamamlamak değilse de, taslak kesitleri için acele etmeyin. Zaten birçok etkinlikten, günlük görevlerden geliyor bu kesitler. Ayrıca teknoloji ağacını daha hızlı araştırmak sizi iyi oyuncu yapmaz. Ben yeni oyunculara mesela ilk etapta VI seviyenin üstünü oynamamasını tavsiye ediyorum. Oyununu biraz geliştirdikten sonra da VIII seviyenin üstüne çıkmamasını tavsiye ediyorum gene. Bunlar kademeli olarak gitmez ve bir anda üst seviyeleri oynamaya kalktığınızda, usta oyuncuların arasında oyundan nefret etmeye başlarsınız.

Gelişmiş Kart satın aldığınızda neler elde edeceğiniz ortada. Bunların getirisini götürüsünü incelemek ve 6500 altını harcamaya değer mi ? değerlendirmesini yapmak size kalmış...

Değerli yorumunuz için teşekkürler. Ödüller arasında bulunan mürettebat deneyim broşürleri ve taslaklar benim için önemli olduğu kanısına vardım ve almaya karar verdim. Usta oyuncuların zamanla tier yükselterek oyna düşüncesine ılımlı yaklaşsamsa katılamıyorum. Zira oyundaki matchmaker benim keyfimi kaçıran dengelerden birisi. Eğitim programımdan alman ağır hattını sevdiğim için Tiger 131 alarak mürettebat kasmıştım ve oynadığım 212 maç benim için çoğu zaman işkenceydi. Karşıma top tier gelen 8 seviyeleri bile delemeyip kevgire dönüyordum.(Kupola, vizör genelde %20 oranında hasar atıyordu, genelde aldığım kritik hasardı sanırım sürücü veyahutta komutanı öldürebiliyordum) Zaten kaplan tanklarıyla açı vermek bir yana dursun gelen her mermiyi alıyordum hayırlısıyla :D Bu yüzden oyunu öğrenmenin en iyi tieri 8 10 olduğuna kendimce karar verdim ve oynamaya başladım. Usta oyunculardan bazı zamanlar hala daha tokat yesemde yaptığım hataları anında yüzüme vurdukları için her oyunda yavaş yavaş bu hataları yapmamaya başladım. Keza pozisyon bilgisi hangi tankla nerede ne zaman yapılması gerektiğini bizzat oyun içi görerek böyle öğrenebildiğimi düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 4 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 18 May 2020 16:24

World of Tanks nickinizi profilinizde belirtseydiniz, istatistiklerinize bakarak daha sağlıklı bir yönlendirme yapabilirdim sanırım.

Kullanıcı avatarı
Mitlukerr
BEĞENİLEN 0

Mesaj gönderen Mitlukerr » 18 May 2020 17:25

l3oomerangg yazdı:
18 May 2020 16:24
World of Tanks nickinizi profilinizde belirtseydiniz, istatistiklerinize bakarak daha sağlıklı bir yönlendirme yapabilirdim sanırım.

Belirttim Hocam. gyndZiSaN.

Kullanıcı avatarı
Bagora
Özel Üye
WoTName: Bagora
BEĞENİLEN 0

Mesaj gönderen Bagora » 21 May 2020 00:21

Mitlukerr yazdı:
18 May 2020 17:25
l3oomerangg yazdı:

dostum gelişmiş aşama almak konusunda soru sormuşsun bende kendimce yorumumu yapayım

Resim

şu resme bakarsak BANA GÖRE kaplamalar, kamuflaj işe yaramaz bunları at .
19  gün pre hesap yaklaşık değer 2200 gold  (1 aylık 2500 gold , 14 günlük 1800 gold )
açıkçası oyun kredisinin değerinin wg nin belirlediğinden daha düşük oldugunu düşünüyorum wg ye göre 250 gold a 100k para alınıyor ama 250 gold a aldıgın 1 günlük pre hesap ile çok daha fazlasını kasabilirsin o yüzden 4 m in değerinin 650-1250 gold oldugunu düşünüyorum (3-7 günlük pre hesapla 4m rahat rahat kasılır )
orada senn gibi yeni oyuncuları cezbedecek en önemli husus taslaklar gibi görünüyor ama bence bu bi yanılgı senn tankları kasarak açman uzun vadede daha faydalı olacaktır hem oyunu kavrama hem mürettebat kasma gibi konular için daha düşük tierlerde daha uzun vadede takılman gerekir bu sebeble bu paketi alsan bile taslakları kullanmak için acele etme .
sonuç olarak paket bana göre çok elzem bi durum değil o altını daha faydalı kullanabilirsin mesela gidip bi pre tank alabilirsin , 90 gün pre hesabın varmış bi 90 daha ekleyebilirsin.

tabi bu yorumları oyuna para harcama konusunda eli sıkı biri olarak yaptım yoksa oyuna her ay 150-200 lira harcayan biriysen işler değişir :)
Resim

Kullanıcı avatarı
Mitlukerr
BEĞENİLEN 0

Mesaj gönderen Mitlukerr » 21 May 2020 00:54

Bagora yazdı:
21 May 2020 00:21
Mitlukerr yazdı:
18 May 2020 17:25
l3oomerangg yazdı:

dostum gelişmiş aşama almak konusunda soru sormuşsun bende kendimce yorumumu yapayım

Resim

şu resme bakarsak BANA GÖRE kaplamalar, kamuflaj işe yaramaz bunları at .
19  gün pre hesap yaklaşık değer 2200 gold  (1 aylık 2500 gold , 14 günlük 1800 gold )
açıkçası oyun kredisinin değerinin wg nin belirlediğinden daha düşük oldugunu düşünüyorum wg ye göre 250 gold a 100k para alınıyor ama 250 gold a aldıgın 1 günlük pre hesap ile çok daha fazlasını kasabilirsin o yüzden 4 m in değerinin 650-1250 gold oldugunu düşünüyorum (3-7 günlük pre hesapla 4m rahat rahat kasılır )
orada senn gibi yeni oyuncuları cezbedecek en önemli husus taslaklar gibi görünüyor ama bence bu bi yanılgı senn tankları kasarak açman uzun vadede daha faydalı olacaktır hem oyunu kavrama hem mürettebat kasma gibi konular için daha düşük tierlerde daha uzun vadede takılman gerekir bu sebeble bu paketi alsan bile taslakları kullanmak için acele etme .
sonuç olarak paket bana göre çok elzem bi durum değil o altını daha faydalı kullanabilirsin mesela gidip bi pre tank alabilirsin , 90 gün pre hesabın varmış bi 90 daha ekleyebilirsin.

tabi bu yorumları oyuna para harcama konusunda eli sıkı biri olarak yaptım yoksa oyuna her ay 150-200 lira harcayan biriysen işler değişir :)

Selam kardeşim :) Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Gelişmiş kartı satın aldım alırken de şöyle düşündüm: eski bir lol oyuncusu olduğum için otp olma takıntım var. Bu yüzden ben oyunda 10k 20k belki seneler sonra 50k savaşım olsa da sürekli bir elin parmağının sayısını geçmeyecek tanklarla oynayacak bir oyuncuyum. Peki kart ne alaka? Oyunda ki videolardan sevdiğim tanklardan bir tanesi Obj 252U tankı. Bu tankın satışa gelmesini dört gözle beklemekteyim. Geldikte sonra aldığımda mürettebat kitaplarını bu tanka harcıyacağım öte yandan sovyet taslak kesitleride olur da bir gün obj252u mürettebatını X tier bir tankta kullanırım diye kendime faydalı gördüm.

Halihazırda sevdiğim tanklardan birisi olan E75'e(yeni açtım :( ) 4. skilli kasmakta olduğumdan mütevellit istenilen xp beni hayli korkuttu dolayısıyla bu durum kartı almaya iten etkenlerden birisi daha oldu.

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 4 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 18 Haz 2020 05:54

Image