Donanım 2.0 Getirdikleri ve Götürdükleri

Oyunla İlgili Resmi Olmayan Haberler ve Tartışmalar

Donanım 2.0'ın Gelişinden Memnun musunuz ?

Anket 09 Eyl 2020 23:22 tarihinde bitecek

Evet, memnunum.
0
Oy yok
Hayır, memnun değilim.
1
25%
Kısmen memnunum (Lütfen mesajla belirtiniz!)
3
75%

Toplam oy: 4

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
tanie żoliborz tarchomin wyprzedaż design centrum al jerozolimskie 200 aleje aleja krakowska bokserska burakowska daniłowskiego dębowe
WoTName:
BEĞENİLEN 3 MESAJ

Donanım 2.0 Getirdikleri ve Götürdükleri

Mesaj gönderen l3oomerangg » 10 Ağu 2020 23:22

Image

1.10 güncellemesi ile beraber üzerinde uzun süredir çalışılan Donanım 2.0 sistemine geçiş yapıldı. Aslına bakarsanız donanımlar konusunda böyle bir çalışma için çok geç bile kalındığını düşünüyorum. Hatta bunun yanında sarf malzemeleri üzerinde fazla çalışılmaması eksik kalan taraflarındandı. Diğer geç kalan bir mekanizmanın ise Mürettebat sistemi olduğunu söyleyebilirim, onu da bir an önce bekliyorum. Fakat bütün bunlarla beraber bu değişiklikler yeterli ve doğru yapıldı mı ? Asıl üzerinde durulması gereken konu bu.

Haber duyurusunda bir dönüşüm tablosu yayınlandı, fakat açıkçası ben çok karmaşık ve eksik bulduğum için kendim bir tablo hazırladım. Öncelikle onu paylaşayım. Tablo üzerinde hangi donanımın, hangi donanıma dönüştüğünü daha net göreceğinizi umuyorum. Ayrıca bu dönüşümle beraber, hangi donanımın fiyatında ne kadar artış ve eksilme (evet söylenmese de fiyatı düşen donanımda var) olduğunu daha net göreceksiniz.

Image

DONANIM 2.0'IN GETİRDİKLERİ

Şu bir gerçek ki eski donanım sistemi artık standart bir hal almıştı ve hiç kafa yormadan tank türüne göre çok tercih edilen birkaç donanım kullanmak yetiyordu. Dolayısı ile savaş alanında gördüğümüz tanklar üç aşağı beş yukarı aynı özelliklerle donatılmıştı. Arada üstünlük sağlatan iyileştirilmiş ve kayra donanımlar, azıklar veya yönergelerdi. Yeni sistemle beraber tankların teknik parametrelerine daha geniş bir yelpazede müdahale etme şansımız doğdu.

Tabii bir tank için hangi donanımların gerektiği konusu artık daha çok tartışılacak. Artık tek bir tip donanım yapılandırması önerisi yerine, oynayış tarzına göre donanım önerileri sunulması gerek. Peki bir tankın zayıf olduğu noktaları mı iyileştirmek gerek ? Yoksa iyi olan parametrelerini daha iyi hale getirmek mi ? İşte buradaki tercihleri de iyi kullanmak gerek. Bu noktada benim tek takıldığım şey, bize sunulan kağıt üzerindeki teknik parametrelerin ne kadar gerçeği yansıttığı. Açık konuşmak gerekirse bu konuda zaman zaman şüpheye düştüğüm zamanlar oldu. Oynadığım x bir tanka göre teknik parametreleri daha iyi gözüken bir topun savaş içerisinde daha az verim verdiğine şahit oldum.

DONANIM 2.0'IN GÖTÜRDÜKLERİ

Artık bir tankı satın aldığınızda hangi donanımları takacağınızı daha iyi kurgulamanız ve üzerinde düşünmeniz gerekli. Buradaki en büyük sıkıntı ise donanım sökmenin bir maliyetinin olması. Bu da seçtiğiniz donanımı savaş alanında test edip, daha sonra başka bir donanımı test etmek istediğinizde ekstra maliyet doğuruyor. Hatta öyle ki eskiden ücretsiz olarak sökülebilen bazı donanımları dahi, belli bir maliyet karşılığında sökebileceğiz.

Yeni oyuncular için düşük seviyelerde donanım maliyetleri düştü. Teknoloji ağacında yukarıya tırmandıkça ise donanım maliyetleri kademeli olarak artıyor. Bu yeni oyuncular için iyi oldu, fakat eski ve düşük seviye oynamayan oyuncular açısından ekstra maliyet doğurmuş oldu.

Bu donanım değişikliklerinin kısa vadede etkisini çok hissetmeyeceğiz, zira bir çok oyuncu donanım indirimlerinin gelmesini bekliyor. Hatta ben bu yüzden donanımları eksik olan tanklarıma şu an tekrar donanım takmamak için oynamıyorum. Donanım indirimleri de eğer kısa vadede gelmezse birçok oyuncu sıkıntıya girmeye başlayacaktır.

Yeni donanım sisteminin orta vadede oyun ekonomisini ciddi düzeyde etkileyeceğini düşünüyorum. Zira eskiden donanım indirimlerinin geleceği zamanları bekler ve en çok kullandığımız birkaç donanımı biraz depolar ve ihtiyacımız olduğunda depodan kullanırdık. Bu sebeple ki eldeki kredi stoğumuzun bir kısmını veya tamamını indirim zamanları donanımlara bağlamamız gerekiyordu. Şimdi ise hem çeşit, hem de kategori olarak ve ayrıca kullanılabilir donanımlar çoğaldığı için daha fazla donanım stoklamamız gerekecek. Tabii ki bunun içinde oyun ekonomimizi iyi yönetmemiz gerekiyor.

DONANIM 2.0'IN GELİŞİ İLE KÂR ETTİK Mİ ?

Resmi forumda özellikle tartışılan bir konu donanımların bazılarının alış fiyatının yükselmesinin kâr ettirme mevzusu. Aslında tartışılıyor da demeyelim, zira bir çok kişinin ortak görüşü bu geçişin direkt olarak kâr ettirdiği. Fakat işin aslında büyük bir oyuncu kesimi bu değişiklikle kâr etmedi, aksine hem zarar ettiler, hem de orta ve uzun vade de oyun ekonomileri oldukça bozulacak.

Kâr ettiklerini söyleyenlerin büyük kısmı donanım satın almak için indirim dönemlerini bekleyenler. Mesela onlardan bir tanesi de benim ve çok sıkışmadıkça, normal dönemde donanım satın almam. Donanımlara %50 indirim geldiği zamanda çok sık kullandığım ve depomda azalmış donanımlarımı stoklarım. Fakat indirimle almak, sadece donanımları satarken zarar etmemeyi sağlar. Bu oyun ekonomisini sağlam tutmakla alakalı bir durum. Fakat bunun içinde elinizde sağlam krediniz olması gerekir. Eğer kredi biriktiremiyorsanız, gerektiği zamanda bu indirimlerden yeterince faydalanamazsınız. Evet bazı donanımların değerleri yükseldi ama biz o donanımları indirimle almışsak biraz kâr ettik. Yani asıl kârı indirim zamanlarını bekleyerek yaptık.

Dolayısı ile aslında olayı indirimle alanlara göre kıyaslayamayız. Çoğu oyuncunun kredi biriktiremediği için veya umursamadığı için donanımları ihtiyacı olduğu anda aldığı bir gerçek. Konunun daha anlaşılır olması için kendi durumumdan örnekler vermeye çalışacağım.

Image

Güncelleme öncesi depo ve araç üzerindeki toplam 402 donanımımın alış değeri 157.000.000 Kredi idi. Güncellemeden sonra ise aynı donanımların toplam alış fiyatı 181.850.000 Kredi değerine ulaştı. Baktığınız zaman 24.850.000 kredilik bir değer artışı olmuş. Sorun şu ki birçok kişi bu aradaki farkı kâr olarak görüyor. Fakat ben bu donanımları nakite çevirmeye kalktığımda yarı fiyatını yani 90.925.000 Kredi alacağım. Güncellemeden önce ise bu değer 78.500.000 Kredi idi. Yani aslında ben 12.425.000 Kredi kâr ettim. Kâr ettim diyorum zira, ben neredeyse bütün donanımlarımı indirim zamanları %50 indirimle veya etkinliklerden ödül olarak aldım. Fakat donanımlarını indirimle almayan bir oyuncu aslında sadece zarardan kâr etmiş oldu o kadar. Umarım çok karışık anlatmamışımdır.

Tabii yukarıda bahsi geçen bütün değerler bu donanımları direk satabiliyor olsaydık geçerliydi. Zira araç üzerindeki donanımı satabilmek için bir de söküm maliyeti gerekiyor. World of Tanks oyun geliştiricileri burada çok büyük bir uyanıklığa giderek, tüm donanımları söküp depoya yollamak yerine, bir miktar ücretsiz, bir miktarda kredi ile olmak üzere sökme kiti verdiler. Bir de ilk defa (ve belki de 1 seferlik) sattıkları paketler için bir de indirim belirlemişler :) Sökme kitlerinin 1 tanesini 50.000 kredi olarak belirleyip, onun üzerinden indirim yaptık uyanıklığıda farklı bir boyut tabi.

Gene burada benim durumumdan örnekler vererek açıklamaya çalışacağım. Güncelleme öncesinde ücretsiz sökülebilen Alet Kutusu, Kamuflaj Ağı ve Teleskopik Dürbün donanımlarını tüm araçlarımdan söküp depoya yollamıştım. Böylelikle toplamda 402 donanıma sahip olup; bunların 290 tanesi araç üzerinde, 112 tanesi de depoda kalmıştı. Daha onları sökmeseydim sanırım araç üzerinde 350 kadar donanımım kalacaktı ki, bu olaydan haberi olmayıp sökmeyende bir çok oyuncu olduğuna eminim. Güncelleme sonrasında ise sadece 14 donanımımın araç üzerinden söküldüğünü gördüm. Onlarda muhtemelen güncelleme ile beraber nerf yiyen İtalyan orta tankları üzerindeki donanımlar olsa gerek. Zira güncellemeden sonra dalmışım Progetto 46 ile bir maça gireyim dedim ve o da ne. Sarf malzemeleri dahil tüm donanımlar araç üzerinden sökülmüş. Maçta dımdızlak kaldım ama Progetto donanım olmadan da canavarmış onu gördüm :) Tüm İtalyan şarjörlü tanklardan tüm sarf malzemeleri ve donanımlar sökülmüş. Peki niye bunu bütün tanklar için yapmadınız ?

Şu an araçlarım üzerinde 276 tane donanımım var ve bunların birçoğunun yeni donanımlarla değişmesi gerekiyor. Bunların cüzi bir kısmı bir sonraki güncellemeye kadar ücretsiz sökülebilecek veya bir sonraki güncellemede otomatik olarak sökülecek. Velakin yaraya merhem asla olmayacak. Kısacası normalde zaten bu donanımları alıp satarken zarar ediyoruz. Yeni donanımlar için kredi kaynağı bulmamız gerek ama o donanımları sökecek ekipmanımız yok. Bir kısmını sökmek için 3.500.000 kredilik paket satın alacağız. Geri kalanı sökmek içinde her biri için 10 Altın harcayacağız.

Peki şimdi size soruyorum kim kâr etti ?

Ben artık çok fazla oyun oynamıyorum. Eski donanımlarla oynanabilecek bir iki tank var. Onlarla takılıyorum. Bütün bunlardan sonra ileride de çok fazla oynamayı düşünmüyorum. WarGaming bu sene birçok konuda oyuncuları kandırma yoluna gitti. Bu değişikliklerin hepsi gelmeden önce herkesi elimden geldiğince uyarmaya çalıştım ama aldığım tepkilerden bizden bir cacık olmayacağı da ortadaydı zaten.