Yeni WG Kandırmacası : Tahvil Kazançlarına Büyük NERF

Oyunla İlgili Resmi Olarak Bildirilen Haberler
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
tanie żoliborz tarchomin wyprzedaż design centrum al jerozolimskie 200 aleje aleja krakowska bokserska burakowska daniłowskiego dębowe
WoTName:

Yeni WG Kandırmacası : Tahvil Kazançlarına Büyük NERF

Mesaj gönderen l3oomerangg » 13 Tem 2020 18:58

LÜTFEN SONUNA KADAR DİKKATLİCE OKUYUNUZ !
Bu konu herkesin görmesi için HABERLER bölümünde yayınlanmıştır !

Wargaming yapımcıları gene oyuncuları uyutarak tahvil kazançlarını büyük oranda kısmaya çalışıyor. Bunu yaparkende her zamanki gibi oyuncuların böyle bir talebi varmış gibi lanse ediyor ve oyuncuların yararınaymış gibi bir algı yaratıyor. Öncelikle ilgili haberin makalesini paylaşayım.

Yenilenen Tahvil Mekanizması

Şu an birkaç şekilde tahvil kazanabilmektesiniz. En yaygın olan yöntem, Seviye X araçlarla Rastgele Savaşlarda oynamak. Ancak savaş başına ne kadar tahvil kazanacağınızı, ayrıca tahvil kazandıran epik madalya veya Savaş Kahramanı kazanımlarını alıp almayacağınızı öngörmesi güç. Ayrıca sadece tek seviye, yani savaş alanındaki araçların hepsinin Seviye X olduğu savaşlardan tahvil kazanabilmektesiniz.

Hedefimiz bu sistemi daha şeffaf, anlaşılabilir ve öngörülebilir kılmak. Netice olarak, aşağıdaki mekanizmaları oyuna dahil etmeye karar verdik.

Yeni sistemde epik madalyalar ve Savaş Kahramanı kazanımları size tahvil kazandırmayacak. Bunun yerine sadece tek seviye savaşlarda değil, ayrıca kazanılan temel DP açısından ekibinizde ilk 10'a girdiğiniz Seviye X tanklarla yapılacak tüm Rastgele ve Büyük Savaşlarda tahvil kazanabileceksiniz. Kazanacağınız tahvil sayısı aşağıdaki tabloda gösterildiği şekilde savaş performansınıza bağlıdır:

Image

Her Seviye X tank haftada 50 adede kadar tahvil kazanabilir. Tank seçim menüsünde hangi Seviye X araçla ne kadar tahvil kazandığınızı ve kalan limitinizi görebilirsiniz.

ImageImageImage

Ekranın sağ üst köşesindeki "Tahvil" simgesine tıklayarak yeni tahvil kazanım kuralları hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

ImageImageImageImageImage

Yeni sistem, savaş başına kazanabileceğiniz tahvil sayısı hakkında daha net bilgi sağlarken gelir-gider hesabı yapmanıza olanak tanıyor.

Bu yeni getirilmek istenilen oyuncuların lehine değil, aleyhine olacağını anlamak için eski sistem ile yeni sistemi karşılaştırmak gerekir. Bunun için tabii mevcut sistemi de tam olarak bilmek gerekiyor.

Mevcut sistemde iki şekilde tahvil kazanabiliyoruz arkadaşlar. Bunlardan ilki VI-X seviye savaşlarda Epik Madalyalar ve Savaş Kahramanı Madalyaları kazanarak. Bununla ilgili konunun linki burada. Hangi madalyalara ne kadar tahvil kazandığımızın tablosu da aşağıda.

Image

İkinci sistemse X seviye maçlarda kazandığımız deneyimlere göre verilen tahviller... Bu sistemle ilgili makalede bu linkte yer alıyor. Bu sistemdeki tahvil miktarlarını net olarak açıklayan bir tablo bulamasamda sistem kabataslak şu şekilde çalışıyor:

Seviye 12 Savaşlarda (tüm tankların X seviye tanklardan oluştuğu savaşlar) veya Büyük Savaşlarda minimum 400 deneyim puanı olmak üzere, her 100 puanlık deneyim 1 tahvil kazandırıyor. Yani 400-499 arasında deneyim kazanmış bir oyuncu 4 tahvil, 500-599 deneyim kazanan oyuncu 5 tahvil şeklinde ilerliyor. Fakat tahminimce 850 deneyimin üstünde ekstra 1 tahvil daha kazanılıyor.

Mevcut Rastgele Savaşlardan tahvil kazanma sistemlerimiz bunlar. Bu mevcut sistemden bugüne kadar kimsenin şikayet ettiğini duymadım. Başarı odaklı olarak daha da geliştirilmesi gereken bir sistemken (mesela Tank Asına veya mükemmelik işareti almaya tahvil yok), bu sistem ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Mevcut sistemle, yeni sistemi karşılaştırmak içinde çok fazla X seviye oynamayan biri olsamda ufak bir çalışma yaptım.

Image

Tabloyu incelediğiniz zaman, görüldüğü üzere yeni sistem oldukça avantajlı görünüyor di mi ? Aslında WarGaming'in yarattığı algıda tam bu noktada başlıyor. 16 X seviye savaşta 32 tahvil fazla kazanma şansımız var görünürken, aynı tankla yapılan savaş sayısı arttıkça ibre tamamen tersine dönecek. Mesela Progetto 65 ile 9 savaşta limiti doldurduğumuz için, 9.savaşta 1 eksik tahvil almışız, 10 savaştan itibaren ise hiç tahvil kazanamayacağız. Eski sistemde ise 10 savaşta ortalama 3,5 tahvil kazanmışım.

Diyelim ki ben haftada 250 tane X seviye savaş yapan biriyim. Ve bunları da çok sevdiğim 2 tankla yapıyorum. Mevcut sistemde ortalama 3,5 tahvilden 875 tahvil kadar kazanma şansım varken, yeni sistemde 2 tankla oynadığım için sadece 100 tahvil kazanma şansım var. Ki buna sıralamalı savaşlar veya büyük savaşlarda yaptığım savaşlarda dahil.

Ki büyük savaşlardan daha çok tahvil kazanıldığı söyleniyor. Bende büyük savaşlar kapalı olduğu için test edemedim. Bir de bunun diğer tarafı var. Mevcut sistemde VI-IX seviye tanklarla oynarken aldığımı madalyalardan da tahvil kazanıyorduk ! Evet arkadaşlar en büyük sorunsa burada. Artık sadece X seviye tanklarla yapılan savaşlardan tahvil kazanılıyor.

Söz vermiyorum ama fırsat bulursam geriye dönük yaptığım VI-IX seviye savaşlardan kazandığım tahvillerinde listesini çıkartıp paylaşıcam.

Peki WarGaming bu sistemi değiştirirken hangi doneleri bize gerekçe olarak sunuyor ?

Yeni sistemin öngörülebilir bir sistem olduğunu ve madalya kazanıp kazanmayacağımızı öngöremeyeceğimizden bahsediyor. Peki yeni sistemde hangi savaşı kazanıp kaybedeceğimizi, veya deneyim sırasında kaçıncı olacağımızı öngörebiliyor muyuz ? Kısacası hikaye okuyor.

Araya da şu lafı sıkıştırıyor "Yeni sistemde epik madalyalar ve Savaş Kahramanı kazanımları size tahvil kazandırmayacak" ama sanki sadece X seviye maçlarda madalyalara tahvil kazandırılmayacak gibi bir algı oluşturuyor. Test sunucusuna girdim baktım ve gördüm ki, tüm madalyaların açıklamalarında yazan seviyeye göre tahvil kazanım miktarları kaldırılmış. Savaşa girip test etmedim ama bu zaten tüm madalya tahvillerinin kaldırıldığını gösteriyor, gerek görmedim. Savaşa girip test eden arkadaşlar konu altına yazabilir. Umarım ben yanılıyorumdur...

WarGaming birşeyleri sunarken, sürekli olarak kazanılmış haklarınız kaybolmayacak deyip, bütün haklarınızı iç eden hükümetler gibi davranıyor. Bütün ilgi şu an Progetto 65 ve Object430U hattına yapılan gereksiz nerfin üzerine toplanmış durumda. Torba yasa çıkartır gibi bunu da araya sıkıştırıyor. Zaten muhtemelen ve en azından Progetto 65 hattına yapılacak olan nerf geri alınacaktır. Belki de bu tank dengelemeleri bu konunun üzerine bir kamuflajdır. Bunları net olarak bilemem ama artık salak yerine konulmaya dur demenin vakti geldi bence.

ARTIK SES ÇIKARMANIN VAKTİ GELMEDİ Mİ ?

Eğer bana katılıyorsanız, LÜTFEN ! bu konu hakkındaki geri bildirimlerinizi Resmi Forumdaki İlgili Konu üzerinden yapınız.

Image

Forumu kurdum. Alt yapı işi bende. Siz istersiniz ben yapmaya çalışırım.

Eee üst yapısı da size kalmış. İster takılın, doldurun. İsterseniz hep hazır bekleyin.

Belki bir gün onu da bulamazsınız...

Azeri_storm
WoTName: Azeristorm

Mesaj gönderen Azeri_storm » 13 Tem 2020 19:48

Selam. Bence harbiden çok saçma olmuş. Daha doğrusu yaptıkları kötü bir işi bize hayır işi gibi gösterip milleti salak yerine koyuyorlar resmen. Benim asıl merakettiyim konu ise madem millerin tahvil kasma sistemini kısacaklar o zaman seferlerde tank alamayan ve 4 gözle müzaidenin açılmasını bekleyen oyuncu nasıl tahvil kasacak? Bu o demek oluyor ki bundan sonra artık müzaideler artık 30-35 k tahvilden üstlerde olmayacak. Kendi bacaklarına sıkıyorlar haberleri yok.

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:

Mesaj gönderen l3oomerangg » 13 Tem 2020 20:06

Olay aslına bakarsan o kadar basit gibi görünüyor ama birçok oyuncunun aylık 3000-4000 tahvil kaybı olacak. Aga müzayedeler benim umurumda değil açıkçası, katılmıyorumda. Fakat gel gelelim, bu oyunda rastgele savaşlarda başarıyı ödüllendiren tek sistemi kaldırıyorlar. Ki gene diyorum normalde bir adım daha ileri taşımaları lazımdı. Tank Ası alıyoruz birşey yok, Mükemmellik işareti alıyoruz birşey yok. IX - X seviye savaşlarda bir dünya kredi kaybediyoruz, 3-4 tahvil alıyoruz. Ona da göz diktiler.

X seviye bir tanktan 9-10 savaştan sonra 200 savaş yapsan dahi tek tahvil kazanamıyorsun, var mı böyle bir saçmalık ya...

Lütfen bu konuyu etrafınıza klanlarınıza duyurun. Ben resmi forumdan banlıyım direk yazamıyorum, arkadaştan eşden dosttan rica ediyorum hep. Yoksa ilgili konuya zaten bir dünya yazardım bu durumu. Bir çok kişi farkında değil bu durumdan...
Image

Eee üst yapısı da size kalmış. İster takılın, doldurun. İsterseniz hep hazır bekleyin.

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:

Mesaj gönderen l3oomerangg » 16 Tem 2020 02:48

Ses çıkarmanın vakti gelmemiş. Güdülen koyun gibiyiz yemin ediyorum :)
Image

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:

Mesaj gönderen l3oomerangg » 23 Tem 2020 17:04

1.10 Güncellemesinin 3. ortak testinde yeni tahvil mekanizmasında X seviye tanklara uygulanacak olan 50 tahvillik haftalık kota, 100 tahvile çıkarılmış.

Bu iyileştirmenin halen yeterli olmadığını düşünüyorum. Ama 50 tahvil gibi komik olan kota en azından makul sayılabilecek bir seviyeye çekilmiş oldu. Halen yeni tahvil mekanizması ile beraber bir çok oyuncunun çok büyük miktarlarda tahvil kazancından olacağını düşünsemde artık çok fazla da umurumda değil.

Madalya sistemini kaldırmaktan vazgeçselerdi aslında biraz dengelenebilirdi olaylar. En azından başarı odaklı sistemin devam etmesi güzel olurdu.
Image