Altay'a Ne Olduğunu Bilen Var mı?

Türk Savunma Sanayisindeki önemli gelişmeler
Kullanıcı avatarı
Canavarnon
tanie żoliborz tarchomin wyprzedaż design centrum al jerozolimskie 200 aleje aleja krakowska bokserska burakowska daniłowskiego dębowe
WoTName: Canavarnon
BEĞENİLEN 0

Altay'a Ne Olduğunu Bilen Var mı?

Mesaj gönderen Canavarnon » 05 Tem 2020 17:07

Herkese merhaba. Hiç şaşırmamış olmakla birlikte diğer WoT oyuncularının da ilgisini çekebilecek bir konu olduğunu düşündüm. Lafı hiç uzatmayım. Askeri bir ailenden geldiğim için Altay hakkında elime geçen broşürlerden ve bilgilendirme dergilerinden biraz bilgi sahibiyim. Planlamalara göre 2016 yılında prototipler her testi geçmiş olup üretime başlanacak, 2018 yılında ordunun envanterine gelip diğer hibe tanklar (Amerikanın Körfez Savaşı'nda kullanıp geri götürmesi yenisini üretmekten daha maliyetli olduğu için bize bıraktığı M48-M60 serisi tankları ve ayrıca Almanya'dan satın alınan Leopard serisi tankları) ya satılacak ya da ek araç ihtiyacı için garajlarda tutulacaktı. Ve de 2020 yılında ise ekstradan üretim tanklar diğer ülkelere belli miktarlarda ihraç edilecekti. Aslında ne olduğu ortada. Motor ve top üretmekte sıkıntımız var. Şu an ki halimizle 2. Dünya savaşı tanklarını bile üretemeyiz, çünkü motor üretemiyoruz maalesef. Sonuç olarak tam bir fiyasko bence. O kadar çok beyin göçü var, ekonomi çöp, gidiyoruz sonu hayır olmayan bir yolda. Sizlerin bu konu hakkında ki düşünceleriniz nedir? 

Herkese iyi günler dilerim... 

Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Site Admin
Site Admin
WoTName:
BEĞENİLEN 6 MESAJ

Mesaj gönderen l3oomerangg » 05 Tem 2020 18:13

Image
Kara Kuvvetleri Komutanlığının modern ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla 30 Mart 2007’de Milli Tank Üretim Projesi başlatıldı.

ALTAY tankının 15 Ocak 2009 tarihinde başlayan tasarım ve prototip sürecinin ana yükleniciliğini Otokar firması üstlendi. Bu kapsamda Otokar, 4 adet ALTAY tankı prototipi üretti.

Adını Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir’e ilk giren 5. Süvari Kolordusu komutanı Fahrettin Altay’dan alan ALTAY tankı için Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında 9 Kasım 2018 tarihinde ALTAY Seri Üretim Projesi imzalandı.

Proje kapsamında ALTAY Tankında kullanılacak sistemlere ilişkin ise BMC ile ASELSAN arasında IDEF 2019 Savunma Sanayi Fuarında ALTAY Seri Üretim Projesi Alt Sistemler Sözleşmesi imzalandı.

840.986.250 Avro bedele sahip sözleşme, ASELSAN tarihindeki çok yüksek bedelli sözleşmelerden biri.

Kaynak : savunmasanayi.org

Açık konuşmak gerekirse ben bu projenin tasarım ve prototipinin OTOKAR'a yaptırıldıktan sonra, seri üretim anlaşmasının BMC'ye verilmesini normal bulmuyorum. Yanlış hatırlamıyorsam KİRPİ araçlarının üretimi de BMC firmasına aitti ve övüle övüle bitirilemeyen ve mayınlara karşı dayanıklı olduğu, askerlerimizi koruyacağı söylenen bu araçlar yollarda patır patır patlatıldı. Bir çok şehit verildi. Hatta askerimizi korumak için tasarlanan bu araçlar birçok kazaya da karışarak muharebe dışı şehitler vermemize de sebep oldular.

Biz sürekli kendi ürettiklerimizi kendimize pohpohluyoruz ama bir arpa boyu yol alamıyoruz. Hükümetin yaptığı ihalelerin hiçbir güvenilirliği yok. İhalelerdeki usulsüzlükler haber yapılıyor ama taraf(sız) medyada bu haber yer bulmuyor. Normal bir ülkede bu durumda ilgili bakan istifa ederken ve hükümetler sallantıya girerken, bizim ülkemizde aynı bakan çıkıp gazeteciye hakaretler ederek çemkiriyor. Sorsan kimsenin haberi yok olaydan :)

O yüzden ben şöyle olmuş, böyle yapılmış, böyle mükemmelmiş hiç inanasım gelmiyor...

Forumu kurdum. Alt yapı işi bende. Siz istersiniz ben yapmaya çalışırım.

Eee üst yapısı da size kalmış. İster takılın, doldurun. İsterseniz hep hazır bekleyin.

Belki bir gün onu da bulamazsınız...

Kullanıcı avatarı
Canavarnon
WoTName: Canavarnon
BEĞENİLEN 0

Mesaj gönderen Canavarnon » 05 Tem 2020 20:49

Hocam bizim ülkede basının istediği gibi konuşup haber yapıp hatta iktidara muhalefet olmasını düşünmek doların düşeceğini ummak kadar imkansız ve olanaksız. OTOKAR ve BMC konusunda ise benim bildiğim kadarıyla OTOKAR sözleşmeye uymadı yani para konusunda sıkıntı çıktı ve bizimkilerde hemen BMC arap firmasına koştu. Sonuç ortada elde hiçbir şey yok. Ülkenin şuan ki halinde bırakın tank, uçak üretmek kendi kendimize yetecek bir ekonomik gücümüz bile yok. Zırhlı araçlarımız hakkında bir fikrim yok ama söylenilen kadar mükemmel olmadıkları kanısındayım. Ayrıca TOGG diye araba yapıyormuşuz güya. Göreceksiniz o da bir kaç yıla unutulacak hatta şimdi bile unutuldu. Fabrikalarımızın ve ülkemizin topraklarının göz göre göre satıldığı, devlet ormanlarının otel yapmak için kesilip yakıldığı, ekonominin iyice çökertildiği ve eğitim sisteminin arap saçına döndüğü bir ülkede yaşıyoruz maalesef... Öğrenci olduğum için eğitim sistemi hakkında maalesef tecrübem var (!). Bu ülkede insan yarın kendisine ne olacağını bilmiyor. Umarım ilerleyen yıllarda her şey normale döner de adam akıllı bir hükümet tarafından yönetiliriz. İnşallah vatanımız hakkında hayırlısı olur.